W transporcie drogowym kluczową kwestią jest właściwe rozmieszczenie i zabezpieczenie towarów w pojeździe. Ładunki, które pokonują setki, a nawet tysiące kilometrów muszą dotrzeć do adresata w nienaruszonym stanie. O czym należy pamiętać zabezpieczając towar w transporcie drogowym?
Zabezpieczanie towarów przed transportem
Chcąc przetransportować towar do miejsca docelowego należy zadbać o jego ochronę. Opakowanie powinno skutecznie zabezpieczać przewożony ładunek przed czynnikami mechanicznymi i klimatycznymi. Nieprawidłowo przygotowany towar do wysyłki może łatwo ulec uszkodzeniu – w tym przypadku winę za zniszczony towar ponosi nadawca. Duże znaczenie w bezpiecznym transporcie przesyłek ma rodzaj opakowania, które musi być adekwatne do rodzaju towaru. Ponadto wymiary i kształty opakowań wpływają na optymalne wykorzystanie przestrzeni w pojeździe. Jednak to nie wystarczy, aby przesyłka bezpiecznie dotarła do nadawcy.
Przygotowanie pojazdu do transportu
Dobre przygotowanie ładunku do transportu jest podstawą bezpieczeństwa dla towarów, kierowcy oraz uczestników ruchu drogowego. Przede wszystkim ładunek musi być prawidłowo rozmieszczony na podłodze skrzyni ładunkowej pojazdu oraz właściwie przymocowany. W pierwszym przypadku ważną kwestią jest obciążenie osi pojazdu. W Polsce dopuszczalne naciski na drogę wynoszą od 8 do 11,5 tony w zależności od rodzaju jezdni. Przekroczenie dopuszczalnych nacisków osi pojazdu jest podstawową przyczyną powstawania kolein na drodze. Natomiast niewłaściwie przymocowany ładunek jest zagrożeniem dla ludzi i ma bezpośredni wpływ na zniszczenie towarów.
Firmą specjalizującą się w międzynarodowym transporcie towarów jest (https://maripol.pl/)
Sposoby mocowania ładunku
Akty prawne określają m.in. odpowiednie środki zabezpieczeń, jakie powinny zostać zastosowane. Do zalecanych sposób mocowania ładunku zalicza się ryglowanie przy użyciu łączników skrętnych, mocowanie blokowe za pomocą materiałów sztauerskich (poduszki z powietrzem, palty, ramy rozporowe czy listwy ukośne), mocowanie za pomocą odciągów, które przepasają ładunek wkoło lub od góry, a także osprzęt mocujący, taki jak pasy mocujące, odciągi łańcuchowe czy taśmy stalowe. Należy pamiętać, że odpowiedzialność za przygotowanie ładunku do przewozu, załadunek, rozmieszczenie i przymocowanie towaru jest po stronie załadowcy, a następnie z reguły przechodzi na kierowcę.
Ew, f: Zdjęcie Mike/ Pexels