Biznes i gospodarka

Wpłatomat – jak korzystać i jakie są tego korzyści

Jedną z funkcji bankomatów jest wpłatomat – mimo że pełni przydatną rolę, jest znacznie mniej popularny. Częściej narzekamy jednak na brak gotówki niż jej nadmiar, dlatego rzadziej mamy potrzebę korzystania z wpłatomatu.

Podstawową rolą wpłatomatu jest wpłata gotówki na nasze konto w banku. Są one księgowane praktycznie online – już po kilku albo kilkudziesięciu minutach wpłacone środki będą na naszym koncie. Rozwiązanie to cenią głównie klienci indywidualni oraz prowadzący działalność gospodarczą i mający codzienny utarg. Nie muszą czekać w kolejce w placówce banku, aby wpłacić pieniądze na swoje konto.

Aby dokonać wpłaty, trzeba użyć jedynie karty płatniczej. Wkładamy ją do maszyny, wpisujemy PIN i wybieramy polecenie płaty środków na konto. Następnie należy wybrać kwotę, jaką wpłacamy, a także podać liczbę banknotów (bilon nie jest przyjmowany). Warto sprawdzić, czy banknoty nie są zniszczone – uważajmy też, aby wraz z nimi nie wsunąć np. paragonów itp. Następnie wsuwamy je do przeznaczonej do tego szuflady, a system sprawdza, czy zgadza się to z wpisanymi przez nas informacjami.

Nie ma ograniczeń co do wpłacanej kwoty, choć zdarza się, że jednorazowo można wsunąć maksymalnie pięćdziesiąt banknotów. Na urządzeniu wyświetli się raport – jeśli nie budzi żadnych wątpliwości, zatwierdzamy wpłatę. Na koniec weź potwierdzenie dokonania wpłaty lub wydruk nieudanej transakcji, a także swoją kartę płatniczą.